Vitajte na mojom blogu
dona29

Hrbatý vyrovnal
pridal dona29 4.1. 2006 o 16:08

Po prvom dni finálového súboja 94. ročníka Davisovho pohára je v Bratislave stav stretnutia Slovensko - Chorvátsko nerozhodný 1:1. O prvý bod Chorvátska sa podľa predpokladov postaral Ivan Ljubičič. V úvodnej dvojhre piatkového programu zdolal Karola Kučeru, ktorý v poslednej chvíli nahradil zraneného Karola Becka, hladko 6:3, 6:4, 6:3. Ljubičič (9. v ATP Entry) zvýšil svoju famóznu tohtoročnú daviscupovú bilanciu vo dvojhre na 7:0 a stále útočí na absolútny rekord Johna McEnroea z roku 1982 (12:0 spolu so štvorhrou). V druhej dvojhre však potvrdil skvelú daviscupovú fazónu aj prvý hráč Slovenska Dominik Hrbatý, ktorý vo vyrovnanom stretnutí zvíťazil nad súperovou dvojkou Mariom Ančičom za 193 minút 7:6 (4), 6:3, 6:7 (4), 6:4. Bola to 22. víťazná dvojhra Hrbatého v Davisovom pohári (bilancia 22:9), tentoraz jedna z najdôležitejších. V sobotu od 15.00 h pokračuje finálový duel Slovákov a Chorvátov štvorhrou. Na slovenskej strane by sa podľa štvrtkového žrebu mali predstaviť Karol Beck a Michal Mertiňák a na chorvátskej dvojica Ivan Ljubičič a Mario Ančič. Beckova účasť je však pre zranenie kolena vážne ohrozená. Je pravdepodobné, že ho nahradí Dominik Hrbatý. Dominik Hrbatý - Mario Ančič 7:6 (4), 6:3, 6:7 (4), 6:4 za 193 minút Na rozdiel od prvého súboja Kučeru s Ljubičičom sa tentoraz o atmosféru v Sibamac aréne starali vo zvýšenej miere slovenskí fanúšikovia. Hrbatý nastúpil na kurt s tvrdým povrchom Premier s obrovskou motiváciou, ale Ančič ho do dvojgemového náskoku v v úvodnom sete nepustil. Obaja súperi výborne podávali a drvivú väčšinu bodov získavali z prvého podania. Po štyroch čistých hrách vyrovnaný set dospel do tajbrejku, kde rozhodla jedno zaváhanie 21-ročného Chorváta a domáci tenista si minibrejk zo 4:2 udržal až do konca. Hrbatý vyhral dôležitý prvý set za 51 minút 7:4 v tajbrejku a psychickú výhodu mal na svojej strane. V druhom sete pokračoval Hrbatý v sústredenom výkone s minimom chýb, ale Ančič bol dlho zo svojho podania nepriestreľný. Za stavu 3:3 sa slovenský hráč dostal vôbec k prvým dvom brejkbalom a druhý napokon využil. Potom zvýšil na 5:3 a hoci pri nasledujúcom geme pri podaní Ančiča prehrával už 0:40, napokon využil druhý setbal a ujal sa vedenia 2:0 na sety. Takmer bezchybný výkon oboch hráčov na podaní pokračoval aj v treťom sete. Za stavu 2:1 sa Hrbatý síce dostal k brejkbalu, ale Ančič ho odvrátil. Domáci hráč podporovaný neúnavným hlasivkami publika mal výhodu prv servujúceho a za stavu 5:4 a 30:30 bol dve loptičky od víťazstva. Ančič však vzápätí vytiahol ďalšie zo skvelých podaní na forhend von z kurtu a vyrovnal na 5:5. Za stavu 6:6 nasledoval druhý tajbrejk stretnutia, ktorý však vyšiel lepšie mladému Chorvátovi. Za stavu 1:2 Hrbatý po predčasnom výkriku jedného z divákov na sieti chybil a poslal súpera do minibrejku. Ančič ho udržal a vyhral tajbrejk 7:4. Vo štvrtom dejstve to bolo opäť predovšetkým o tom, kto vydrží výborne servovať. Chorvát pritvrdil najmä z forhendu, ale za stavu 2:2 stratil po druhý raz v stretnutí podanie, keď ho Hrbatý skvelým spôsobom obhodil po čiare. Tento moment sa ukázal ako rozhodujúci. Dvadsaťsedemročný Bratislavčan vzápätí čistou hrou zvýšil na 4:2. Tento náskok si už slovenský tenista udržal a za stavu 5:4 pri svojom podaní premenil druhý mečbal. Hrbatý zdolal Ančiča po druhý raz v kariére.