Vitajte na mojom blogu
dona29

Štvorhra bola náročná
pridal dona29 4.1. 2006 o 16:10

Po druhom dni finále 94. ročníka Davisovho pohára vedú v Bratislave tenisti Chorvátska nad Slovákmi 2:1. Druhý mimoriadne dôležitý bod získal v sobotňajšej štvorhre pár Mario Ančič, Ivan Ljubičič, ktorý si poradil so slovenskou dvojicou Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák za 168 minút 7:6 (5), 6:3, 7:6 (5). Ančič s Ljubičičom vyhrali v tomto roku spolu po štvrtý raz a v Davisovom pohári v tomto zložení ešte neprehrali (bilancia 5:0). Slovenský pár mohol vyhrať najmä vyrovnaný prvý set, keď Chorvátom nešiel podľa predstáv servis, ale svoje šance nedotiahol do konca. Na rozdiel od slovenskej dvojice sa chorvátsky pár počas stretnutia zlepšoval a napokon zaslúžene, hoci tesne, zvíťazil. Historický finálový súboj Slovákov a Chorvátov vyvrcholí v nedeľu záverečnými dvojhrami. Najprv sa od 14.00 h predstavia jednotky oboch tímov Dominik Hrbatý a Ivan Ljubičič a po nich dvojky Karol Kučera (náhradník za zraneného Karola Becka) a Mario Ančič. Nominácia do nedeľňajších dvojhier sa ešte môže zmeniť. Finále Davisovho pohára 2005 Slovensko - Chorvátsko 1:2 po sobotňajšej štvorhre Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák - Mario Ančič, Ivan Ljubičič 6:7 (5), 3:6, 6:7 (5) za 168 minút V skvelej atmosfére neustáleho prekrikovania fanúšikov priniesol prvý set veľmi zaujímavý dej. Slováci boli favorizovanému chorvátskemu páru viac než vyrovnaným súperom, ale doplatili na množstvo nevyužitých šancí. Do stavu 3:3 si všetci štyria aktéri vyhrávali svoje podania, potom však prišli štyri brejky v rade, po dvoch na každej strane. Slovenský pár môže mrzieť najmä strata Mertiňákovho podania, keď za stavu 5:4 servoval na víťazstvo v I. sete. Neskôr v tajbrejku nastal rozhodujúci moment za stavu 5:4, keď Mertiňák prehral obe svoje podania a Ljubičič esom za 62 minút ukončil set na 7:6 (5). V druhom sete sa čoraz vypuklejšie začali prejavovať nedostatky v Hrbatého hre na sieti. Problém mu robili najmä nabiehané voleje z forhendovej strany. Zatiaľ čo slovenský pár striedal lepšie momenty so slabšími, Chorváti sa sústredili na dôležité loptičky. Rovnako ako v prvom sete premenili obe svoje brejkové možnosti, keď dvakrát vzali Hrbatému servis. A keďže svoje podanie nestratili ani raz, po 97 minútach sa ujali vedenia 2:0 na sety. V treťom dejstve prišli najkrajšie a najdramatickejšie momenty za stavu 3:3 pri podaní Ančiča. Slováci vytušili jednu z posledných šancí a dostali sa k dvom brejkbalom, v poradí deviatemu a desiatemu v stretnutí. Ani jeden však nevyužili. Vzápätí išiel na podanie Hrbatý a za stavu 30:40 Chorváti vôbec po prvý raz v stretnutí nevyužili brejkbal. Dominik napokon udržal svoj servis a vyrovnal na 4:4. V hre nervov potom pri svojom podaní uspeli Ljubičič, Mertiňák, Ančič aj Hrbatý, hoci pri jeho servise boli hostia od Jadranu dve loptičky od víťazstva. Napokon sa ho dočkali v tajbrejku, keď hneď v jeho úvode získali pri podaní Mertiňáka minibrejk a udržali si ho až do konca. Prvý mečbal pri servise Mertiňáka sa síce skončil Ančičovým forhendom v sieti, ale druhý už mladý Chorvát po svojom podaní doviedol do víťazného konca, keď loptička z Hrbatého rakety skončila v sieti. Hlas slovenského tenistu Dominika Hrbatého po sobotňajšej štvorhre finále Davisovho pohára proti Chorvátsku, v ktorej spolu s Michalom Mertiňákom podľahli Ivanovi Ljubičičovi a Mariovi Ančičovi 6:7 (5), 3:6, 6:7 (5). Dominik Hrbatý: "Dnes sa rozhodlo v tajbrejkoch, ktoré vyšli lepšie súperom. V prvom sete sme mali pár šancí, škoda, že sme ich nevyužili. V druhom dejstve sa Chorváti zlepšili, predovšetkým im viac vychádzalo podanie a tretí set bol opäť veľmi vyrovnaný, no opäť s neúspešným tajbrejkovým koncom pre nás. Pred nami je ešte nedeľa. Prehrávame síce 1:2, ale ja sám som lepší singlista. O vyrovnanie budem bojovať zo všetkých síl, aby potom mohol niekto pre nás získať rozhodujúci bod. Nemám čo stratiť, favoritom bude Ljubičič."